Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Balkanların Gözbebeği Belgrad'da Görmeniz Gereken 10 Yer

eklendi

Sadece Balkanların değil Avrupa'nın da en ilgi çekici şehirlerinden Belgrad'da mutlaka görülmesi gereken 10 yeri sizlerle paylaşıyoruz.

1.Avala Kulesi

Avala Kulesi

Avala kulesi, hem üstündeki manzarasının güzelliği hem de giden yolların cezbediciliği ile görmeniz gereken yerler arasında. Belgrad'ın etrafındaki Avala'da yer alan bu kule Balkanlar'ın en yuksek kulesi olarak anılıyor. Bir gözlem kulesi olan Avala, 1999 yılında NATO'nun Yugoslavya'yı bombalaması sırasında yıkıldı ama 2006 tekrar yapılıp eski görkemli görünüşüne kavuştu.

2.Sırbistan Ulusal Müzesi

Sırbistan Ulusal Müzesi

Bu görkemli yapı Sırbistan'ın ve Eski Yugoslavya'nın en büyük ve en eski müzesi. 1844 yılında kurulan ve toplamda 400.000'den fazla eserin sergilendiği bu müze Cumhuriyet Meydanı'nın merkezinde bulunuyor.


3.Skadarlija

Skadarlija

Belgrad'ın en eski mahallelerinden biri olan Skadarlija, tarihi dokusuyla gezilmeyi ve keşfedilmeyi oldukça çok hak ediyor. Cumhuriyet Meydanı'nın hemen altında yer alan Skadarska caddesinin çevresini süslüyor.

4.Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali

Sırp Ortodoks Kilisesi'nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan'ında önemli bir kişilik sayılan Aziz Sava'ya ithaf edilen bu tarihi yer teknik anlamda bir katedral olarak sayılmasa da büyüklüğü nedeniyle katedral olarak nitelendirilmekte.


5.Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi

Ünlü bilim insanı, alternatif akımın mucidi Nicola Tesla, Sırbistan'ın en önemli kahramanları arasında sayılıyor. 1952 yılında açılan bu müzede Tesla'ya ait icatlar ve eşyaları sergileniyor. Tesla'yı ve bilime olan katkılarını anlamak için muazzam bir deneyim...


6.Tasmajdan (Taş Meydan)

Tasmajdan (Taş Meydan)

Adı her ne kadar Taş Meydan olsa da burası yeşillikler içerisindeki bir park. Belgrad'a gittiğinizde görmeniz gereken ilk yerler arasında.

Eskiden binalar yapılırken kullanılan taşlar bu bölgeden çıkarıldığından bu isim verilmiş. Ayrıca savaş zamanlarında askeri depo ve sığınak olarak kullanılmış.

7.St Mark's Klisesi

St Mark's Klisesi

Taş Meydan'da bulunan bu yapı zaten hemen dikkat çekmeyi başarıyor. Bir Sırp-Ortodoks Kilisesi. Sırbistan Ulusal Meclisi'ne yakın bir konumda bulunan kilise Krstić kardeşler tarafından Bizans mimarisinin canlandırılması şeklinde tasarlanmış ve 1940'ta bitirilmiş.

8.Kalemegdan Kalesi

Kalemegdan Kalesi

Belgrad kalesi olarak da anılan Kalemegdan kalesi birçok savaşa tanıklık etti. M.Ö 3. yıldılda kurulan bu kale Romalılara, Bizans'a, Osmanlı'ya, Avusturya-Macaristan krallığına ve pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı.

9.Republic Square (Belgrad Cumhuriyet Meydanı)

Republic Square (Belgrad Cumhuriyet Meydanı)

Şehrin en merkezi yeri olarak konumlanan bu meydanda Belgrad'ın tarihi için önemli bir yerde bulunan Knez Mihailova'nın da heykeli bulunuyor.

10.Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi

Tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor Knez Mihailova Caddesinin. Günün her saati kalabalık ve şehir trafiğine kapalı. Belgrad'ın en ünlü caddesi olarak anılıyor. Görünüş ve yapı itibariyle de İstiklal Caddesi'ne çok benziyor.

Kaynak: Onedio

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN GALERİLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol