Haber Yazıyoor Editörü

Bakan Yılmaz'dan Eğitimle İlgili Önemli Açıklamalar

eklendi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz basın toplantısı düzenledi. Düzenlediği basın toplantısında Bakan Yılmaz,  sözleşmeli öğretmen alımı, Suriyeli öğretmenler, kapatılan eğitim kurumları, TEOG ve çıraklık eğitimi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Atanacak binlerce sözleşmeli öğretmen ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Kadrolu öğretmenler arasında sözleşmeli öğretmenler arasında ücret konusunda fark olmayacak. Sözleşmeli öğretmenler sömestrlarda ve yaz tatillerinde izinli sayılacak. Sözleşme süreleri 1 yıl olacak. Feshedilmeyen sözleşme bir sonraki yıl devam edecek" diye konuştu.


Bakan Yılmaz TEOG sonuçlarını bekleyen bir milyonu aşkın öğrenciye müjdeli haberi verdi.Bakan Yılmaz "TEOG sınavına 1 milyondan fazla öğrenci katıldı. Yerleşme ve boş kontenjanlar bugün açıklanacak. 5-8 Eylül arasında nakil tercih başvuruları alınacak. 9 Eylül tarihi itibariyle yerleştirme tercihleri alınacak" dedi.

FETÖ'nün okullarından ayrılan öğrencilerin asla mağdur olmayacağını kaydeden Bakan Yılmaz, "Kapatılan özel okul öğrencilerinin nakil işlemleriyle ilgili olarak; birkaç gün içinde yüzlerce öğrenci FETÖ/PDY'nin okullarından ayrıldı. Bu öğrenciler için Bakanlığımız çalışmaları başlattı. Puan sistemiyle öğrencilerin nakillerini gerçekleştireceğiz. Hiçbir öğrenci bu yapının okullarından ayrılması nedeniyle mağdur olmayacak. Kapatılan okullardaki öğrenciler diğer özel okullara istekleri doğrultusunda geçebilecekler. Eğitim-öğretim hayatlarının her döneminde nakil hakları bulunmaktadır. Kapatılan okullardaki çocuklar kontenjan şartı aranmaksızın nakil olabilecekler. Hiç kimse mağdur edilmeksizin çocuklarımızın eğitim hayatlarına devam etmesini sağlayacağız. 60 bin öğrenci bizim okullarımıza kaydoldu, 60 bin kadar öğrenci bekliyor şu an" dedi.


Suriyeli öğretmenlerin eğitici olarak yetiştirileceğini belirten Yılmaz, "514 Suriyeli öğretmen eğitici olarak yetiştirilecek. Eğitim, 2 hafta süreli 21 akademisyen tarafından verilecektir. 22 Ağustos-2 Eylül arasında yapılacak. Suriyeli 20 bin Suriyeli öğretmene eğitim verilecek. Çıraklık eğitimi zorunlu ortaöğretim kapsamına alınacak" dedi. Bakan Yılmaz, "Askeri okullardaki öğrencilerin tercih işlemlerinin E- okul üzerinden zamana bağlı olmaksızın 22 Ağustos tarihine kadar alınacağını, bu kapsamda yaklaşık 5 bin öğrenci bulunduğunu bildirdi.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol