Sinem Yazıyoor Editörü

Bağ-Kur'lulara Prim İndirimi Başlıyor!

eklendi

Bağ-kur'luların hasretle bekledikleri prim indiriminin nihayet yarın 1 Ekim'den itibaren başlayacağı bildirildi. Bağ-kur'luların 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu'na borcunun bulunmaması gerekmektedir. 

1000 TL'den Daha Az Prim Ödeyecekler

Bağ-kur borçlarını yapılandırma fırsatını değerlendirebilen Bağ-kur'lular bugünkü askeri ücret üzerinden her yıl en az 1000 TL daha az prim ödeyecekleri bildirildi. Bun kapsamda köy ve mahalle muhtarları, tarım Bağ-kur'luları, şirket ortakları ve milyonlarca esnaftan alınan Bağ-kur primleri ekim ayından geçerli olmak üzere % 34.5'ten % 29.5'e kadar düşeceği belirtildi.

Bilindiği gibi Bağ-kur'lular 2016 yılında 1647 lira ile 10705 lira arasında kendi belirledikleri miktar rakamı üzerinden prim ödemektedirler. 5 puanlık indirimle en düşük kazanç üzerinden prim ödemekte olan esnafın aylık fırsatı 82.35 lira olmaktadır. Yıllık fırsat tutarı ise 988 liraya ulaşmaktadır. En yüksek kazanç üzerinden Bağ-kur primi ödeyen Bağ-kur'lular ise 535 lira, yıllık olarak kazançları ise 6420 liraya ulaşacağı bildirilmiştir.

Uzun Süredir Bekleniyordu


Bağ-kur'lular uzun süredir bu fırsatı bekliyordu. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olanla borçlarını ödemeye başladılar şimdi Bağ'kur'un prim indirimini beklemeye başladılar. Bu sayede bir çok kişinin prim ödemeleri yeniden yapılandırılmış olacaktır.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol