Yaziyoor Yazıyoor Editörü

Almanya’ya Büyük Tepki!

eklendi

Almanya’nın Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde Dışişleri Bakanlığı, OHAL'le ilgili gerçeklerle alakası olamayan  bilgilerin paylaşımına büyük tepki gösterdi.

Almanya’ya Büyük Tepki!

Almanya’nın Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde Dışişleri Bakanlığı, OHAL'le ilgili gerçeklerle alakası olamayan  bilgilerin paylaşımına büyük tepki gösterdi.


Dışişleri Bakanlığı, Almanya Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasında olan Türkiye ile ilgili  seyahat uyarısının dün güncellenmiş olan metninde, Türkiye'de yaşanmış olan darbe girişiminin sonrasında ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ile alakalı olarak gerçek olmayan bilgilere yer verildiğini belirtip, büyük tepki gösterdi.


Bakanlıktan yapılmış olan yazılı açıklamada, ülkede ilan edilen OHAL'in amacının Türkiye'deki yaşayan vatandaşların temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması değil, Fetullahçı Terör Örgütü'nün daha hızlı olarak etkisiz hale getirilmesi olduğu ifade edildi.


Açıklamalarda, söz konusu olan seyahat uyarısında, OHAL uygulaması kapsamında Türkiye'ye seyahat etmek isteyen ve Türk vatandaşlığı da olan Alman vatandaşlarının seyahat kısıtlamaları ile karşılaşabilecekleri ya da askerlik hizmetine çağırılabilecekleri vurgulandığı, buna karşı Türkiye’nin genelinde 21 Temmuz 2016 tarihinden sonra Anayasa'nın 120'nci maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 3. maddesinin birinci fıkrasının b bendine göre olağanüstü hal ilan edilmiş olduğu kaydedilerek, bu bağlamda OHAL Kanunu'nun hükümleri içinde askere alma ya da erteleme ile ilgili herhangi bir özel düzenlemenin yer almadığının altı çizildi.


Diğer yandan, çifte vatandaşlar da dahil olmak üzere Türkiye vatandaşlarının yurt dışına edecekleri seyahatleri ile ilgili kısıtlamalar yalnız kamu görevlilerini ilgilendirdiğini vurgulayarak başka ülkelere seyahatleri konusunda bir kısıtlama bulunmadığı belirtildi.


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol