Sinem Yazıyoor Editörü

Afrikadaki Seçimlerde Halkın Tepkisi

eklendi

Afrika'nın önde gelen ülkelerinden Gabon'da geçtiğimiz hafta başkanlık seçimleri yapıldı. Halkın neredeyse hepsi seçimlere katıldı. Yapılan açıklamalara göre seçmenlerin % 99.98'i seçimlerde oy kullandı. Açıklanan sonuçlara göre % 49.80 oy oranı alan Ali Bango Gabon'un yeni başkanı seçildi. Ali Bango'nun en büyük rakibi Jean Pings ise % 48.23 oranında oy aldı.

Oy Yüzdeleri Çok Yakın Diye Olaylar Çıktı!

Ülkedeki bütün karışıklıklar ise bu oy yüzdelerinin bu kadar birbirine yakın olmasından dolayı çıktı. Jean Pings taraftarları, Ali Bango yandaşlarının seçimlere hile karıştırdığını öne sürerek devletin başkenti olan Libreville'de protesto gösterilerine devam ettiler. 

Partiyi Bastılar!

Jean Pings'in destekçileri protestoları oldukça azıttı ve Parlamento binasını ateşe verdiler. Bu gelişme üzerine tepki göstermek isteyen hükümet bağlıları bir grup da Jean Pings'in partisini bastı ve olaylar çığırından çıktı. 

Babası Omar Bango 41 yıl başkanlık yaptığı Gabon'da Ali Bango başkan olarak göreve geldi. Bu seçim dönemi Ali Bango'nun ikinci başkanlık dönemi olması yönünden de oldukça önemlidir. 


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol