Sinem Yazıyoor Editörü

800 Yıllık İskelette Şoke Eden Ölüm Nedeni

eklendi

Avustralya'da bir nehir kenarındaki kazılarda bulunan 800 yıllık bir iskelet, antik çağa ve o dönemdeki silahlara dair yeni bilgileri ortaya çıkardı.

Bir Bumerang Ölüm Nedeni Olabilir Mi?

İki yıl evvel yapılan bir kazıda bulunan 800 yıllık iskeleti araştıran uzman arkeologlar, önceleri bu iskeletin ölüm nedenini bulmaya çalışırken farklı düşüncelere sahiptiler. Araştırmacılar, bir Aborjin kabile üyesinin metal bir silah darbesiyle öldürüldüğünü düşünürlerken daha sonraki araştırmalarda ortaya çıkan sonuç arkeologları adeta şaşırttı. Yapılan detaylı inceleme ve araştırmalar sonucunda bu iskeletin ölümüne neden olan silahın aslında ağaçtan yapılma bir bumerang olduğu tespit edildi. 

Uzman arkeologlar ve araştırmacılara göre ise bölge halkı olan Aborjinlerin 'Lil-lil' olarak adlandırdığı ahşap veya tahta bumeranglar, kabile üyeleri arasındaki ölümcül kavgalar ve savaşlar sırasında o dönemde çokça kullanılıyordu. Bölgedeki yerel Aborjin kabilelerinden en büyüğü olan Baakantji'nin en ünlü üyelerinden William Bates tarafından iki yıl önce bulunan bu 800 yıllık iskelete 'Kaakutja' ismi verilerek tarihe ve insanlığa ışık tutan bir değer olarak kazandırılmış oldu. 


BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol