Sinem Yazıyoor Editörü

1915 Çanakkale Köprüsünün Temelleri 2017'de Atılıyor

eklendi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Çanakkale Köprüsünün yapım çalışmalarının Çanakkale Zaferimizi kazandığımız gün olan 18 Mart tarihinde 2017 senesinde başlayacağını söyledi. Bakan, ön proje çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirtirken ihale ilanına bu ay sonu çıkılmasının planlandığını söyledi.İhale Yap-İşlet-Devlet (YIP) modeli ile ihale edilecek.

352 Km Uzunluğunda Köprü!

Köprünün uzunluğunun 352 km olması planlanıyor. İlk olarak Malkara-Gelibolu- 1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak olan ilk 100 kilometrelik kısmı ihaleye sunulacak.Türkiye zaten konumu gereği önemli bir bölgede yer alıyorken bu köprü ile ticaret hacminin daha da büyümesi planlanıyor. Bu köprü ile beraber Avrupa'dan gelen yük gemilerinin ulaşım sürelerinin kısalacağı belirtildi. Aynı zamanda bölgede ki halkında yaşam standardının bu köprü ile üst düzeye çıkacağı ön görülmektedir. 

"Bir An Önce Başlamak İstiyoruz"

Arslan, Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yanı sıra toplam 31 adet viyadük, 5 adet tünel, 30 adet köprülü kavşakla birlikte 143 alt ve üst geçit köprüsü yapılacağını belirtti. Bu özellikleri ile beraber köprü Türkiye'nin büyümesini hızlandıracağından Bakan 'Bir an önce başlamak istiyoruz.' dedi.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ GÖSTER !

EN SON EKLENEN HABERLER

YAZIYOOR ÜYE YORUMLARI

Giriş yap ! Kaydol