30 October 2020 Artık siz de yazabileceksiniz

Kürsel İklim Değişikliği

Küresel İklim değişikliği ve ülkemize maliyeti

İklim değişiklikleri ilerleyen günlerde iklimsel değişikliklerin yanında maliyet olarak devletleri ve bireyleri etkiler hale geleceğe benziyor.

Küresel iklim değişikliği

Dünyamızdaki hava tıpkı naylon veya cam bir örtü gibi çalışır. Dünyamıza ulaşan güneş ışınlarının yaklaşık olarak yarısı geriye yansır.

Örtü gibi dünyayı saran hava da metan, karbondioksit, ozon, su buharı, azot oksit vb gibi gazların havada birikmesi dünyaya gelen güneş ve geriye yansıyan güneş ışınlarını tekrardan dünyaya gönderir. Yani bir örtü gibi dünyamızı saran sera gazları dünyamızın ortalama sıcaklığını arttırmaktadır. Sıcaklığın artması, canlıların yaşamını direkt olarak etkilemektedir. Kış ortasında bir yaz meyvesinin meyve vermesi gibi. Diyebiliriz ki belirttiğimiz zararlı sera gazlarının doğal yaşama etkisine halk arasında ‘sera gazı etkisi’ denilmektedir.

Dünyamızda ki sera gazlarının oranı dünya üzerinde sanayi devriminin gerçekleşmesinden sonra hızlı bir şekilde artış evresine girdi. Sanayi devrimi ile birlikte sera gazlarının artış evresine girmesinin temel nedeni sanayi de ve diğer sanayi ye yardımcı alanlarda fosil yakıtların kullanılıyor olmasıdır. Zararlı gazların hızlı artış göstermesinin diğer nedeni ise dünya üzerinde bilinçsizce gerçekleştirilen ormansızlaşmadir.

Tüm dünyada tüm ülkeler fosil yakıtlarının ne kadar zararlı olduğu konusunda ve alınması gereken önlemlerin tartışıldığı bir ortamda ülkemizde tamamen fosil yakıt kullanarak elektrik enerjisi üreten termik santrallerin bacalarına filitre takılması üzerine tartışmalar yaşıyoruz. Nitekim Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) 2019’un son aylarında kabul edilen bir yasa ile faaliyet gösteren termik santrallerin bacalarına filter takılması 2.5 yıl daha ertelenmişti. Ancak sayın Cumhurbaşkanımızın yasayı veto etmesi ile insanlarımız derin bir nefes aldı.

İklim değişikliğinin ne gibi etkileri vardır?

Sera gazlarının neden olduğu iklim değişikliği sadece sıcaklığın artmasından ibaret değildir. Bir anda oluşan seller, kuraklık, şiddetli rüzgarlar, okyanus ve deniz su seviyesinde yükselme, okyanuslardaki suyun asit oranının artması, buzulların erimesi gibi nedenler sonucunda canlı yaşamları ciddi risklerle karşı karşıya kalmaktadır.

Her ülke jeopolitik durumuna göre küresel ısınmadan farklı farklı etkilenmektedir. Uzmanlar son yıllarda ülkemizde yaşanan sel felaketlerini, bir anda çıkan hortum türü felaketler, bitkilerin zamansız hareketlerini küresel ısınmanın bir sonucu olarak tanımlamaktadır. Küresel ısınmanın iklimsel etkilerinin sonucunda mutlaka ekonomik etkileri de olacaktır.

 Küresel İklim değişikliklerinin ülke ekonomimiz üzerine etkisi

İklim değişikliklerinin ekonomik olarak bir çok etkisi bulunmaktadır.

İklim değişikliklerinin en önemlisi ve ülkemizi en çok etkileyecek sorunlardan birisi tarımsal ürün miktarının azalmasıdır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Örgütü tarafından yayımlanan rapora göre iklim değişiklikleri nedeniyle gelecek 10 yılda tarımsal ürünlerde yüzde 10-15 arasında mahsül kayıpları yaşanacağını belirtiliyor. Ülkemizin tarımsal ürün porfoyü değerlendirildiğinde ülkemizde genel olarak yağmur suyuna veya yeraltı suyuna bağlı olarak tarım yapılmaktadır. İklim değişikliklerinin etkisinin giderek ilerleyen boyutlarda görülmesi ülkemizin tarımsal mahsul durumunu da direkt olarak etkileyecektir.

Küresel ısınma ile birlikte düzensizleşen yağış durumu ve bilinçsizce yapılan sulamalar sonucunda son yıllarda Konya Ovasında sık sık obruklar oluşur hale geldi.

Bursa Ovasının sulama ihtiyacını karşılayan Gölbaşı Göleti küresel ısınma ve yanlış sulama nedeniyle kurudu.

Isparta’nın simgelerinden olan ve bölgenin sulanmasında bir kaynak ve ayrıca doğal bir güzellik olan Eğirdir gölünün suyu çekildi.

Küresel ısınmanın artması ile birlikte ülkemizin güney kıyılarımda yaşamak imkansız hale gelecek. Insanlar için yaşamanın imkansız hale geldiği bir ortamda canlı yaşamıda olumsuz etkilenecek. Ister istemez de ülkenin özellikle kış aylarında sebze meyve ihtiyacını karşılayan ve hatta önemli bir ihracat kaynağı olan bölgede bir çok sebze ve meyvenin yetiştirilebileği ortam kalmayacak.

Diğer taraftan küresel ısınma turizm sezonumuzu da olumsuz etkileyecek. Hatta turistlerin baska yerlere kaymasına neden olacak. Bu da ister istemez ülkeye döviz girişini olumsuz etkileyecek.

İklim değişiklikleri özellikle çöl ikliminde olan ülkeleri daha da fazla etkileyecek. Ülkemizin daha sıcak ülkelerden göç almasına neden olacaktır.  

Dünya üzerinde son yüzyılda yaşanan petrol savaşlarının yerini su savaşları alacak. Ülkemizi ve dünya üzerindeki ülkeleri ekonomik olarak sarsacaktır.

Dünya üzerinde birçok ülke özellikle gelişmiş ülkeler iklim değişiklikleri konusunda çok hassas davranıyorlar. Gelişmiş ülkeler iklim değişikliğini birinci öncelikli konuları haline getirdi ve gaz salınımlarını azaltmak için bir dizi önlem alıyorlar. Bunun ülke ekonomisi ile ne ilgisi var denilebilir. Gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelerden ithal ettikleri ürünlerde de gaz salınımına dikkat eder hale geleceklerinden bahsediliyor. Gelişmiş ülkeler tarafından zararlı gaz salınımı fazla olan ülkelerin mallarına karşı uygulacak yaptırımlar konusu tartışılıyor. Bu uygulama ülkemiz gibi bir çok ülkeyi yaptığı ihracatı konusunda olumsuz etkileyecektir.

Ihracatımızın ilerleyen dönemde etkilenmemesi için zararlı gaz salınımı ile ülke sanayisinin yapacağı değişim dönüşüm ciddi maliyetler oluşturmaktadır.

Küresel ısınma bir çok doğal afetlerin oluşmasına neden olduğu için ülkemizde daha yeni yeni yapılmaya başlanılan tarım sigortası maliyetlerinin artmasına neden olacaktır. Sigorta maliyetlerinin artışı ister istemez mahsul maliyetlerine yansıyacaktır.

İklimsel değişikliklerinin insan metobolizması üzerinede bir çok etkisi bulunmaktadır. İnsanların erken hastalanmasına ve hastalıklarının zorlu geçmesine neden olacaktır. Bu gibi değişiklikler hem kişinin iş gücü kaybına hemde devletin sağlık için harcadığı maliyetleri arttıracaktır.

Bu yazımızda iklim değişikliklerinin ülke ekonomisine etkisi ve bundan sonraki etkileri üzerinde durmaya çalıştık. Vatandaşlar olarak sera gazı salınımlarını azaltmak için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekmektedir.

in Hayat
Banner
Related Posts

Altınların peşinde koşan kadın!

6 Ocak 2020

6 Ocak 2020

1939 yılında, Karadeniz açıklarında seyir halinde olan SS Eocene isimli petrol tankerinin İngiliz kaptanı Robert E. Brett’e bir mesaj geldi. Gelen mesajdan sonra rotasında değişiklik yapan Kaptan Brett, birkaç gün sonra Romanya’nın Köstence şehrinde Britanya konsolos vekiliyle bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin asıl konusu: Nazilerden kaçırılması gereken yüklü miktarda altın için bir gemiye ihtiyaç duyuluyordu.

İran dış politikası ve ABD ilişkileri

6 Ocak 2020

6 Ocak 2020

İran’ın dış politikasının şekillenmesinde tarihî, güncel, bölgesel ve küresel anlamda politik, ekonomik, askerî olayların yanı sıra ideolojik, dinî ve nükleer faaliyetleri kontekstinde teknolojik gelişmelerin etkisi dikkat çekiyor.

Atque haec coniunctio confusioque virtutum tamen a philosophis ratione quadam distinguitur

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Et non ex maxima parte de tota iudicabis? Si enim ita est,...

Haec quo modo conveniant, non sane intellego

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ergo ita: non posse honeste vivi, nisi honeste vivatur? Itaque nostrum est-quod...

Nihil enim hoc differt

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quae cum dixisset, finem ille. Scientiam pollicentur, quam non erat mirum sapientiae...

Cur tantas regiones barbarorum pedibus obiit, tot maria transmisit?

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quae tamen a te agetur non melior, quam illae sunt, quas interdum...

Quis non odit sordidos, vanos, leves, futtiles?

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ego vero volo in virtute vim esse quam maximam; Nam memini etiam...

Teneo, inquit, finem illi videri nihil dolere

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quid enim de amicitia statueris utilitatis causa expetenda vides. Cui Tubuli nomen...

Virtutis, magnitudinis animi, patientiae, fortitudinis fomentis dolor mitigari solet

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Dic in quovis conventu te omnia facere, ne doleas. Cum autem in...

Qualem igitur hominem natura inchoavit?

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quod mihi quidem visus est, cum sciret, velle tamen confitentem audire Torquatum....

Quis non odit sordidos, vanos, leves, futtiles?

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duo Reges: constructio interrete. Sed tamen intellego quid velit. Ergo et avarus...

Nec tamen ille erat sapiens quis enim hoc aut quando aut ubi aut unde?

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Immo videri fortasse. Non est enim vitium in oratione solum, sed etiam...

Nam his libris eum malo quam reliquo ornatu villae delectari

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Haec et tu ita posuisti, et verba vestra sunt. Sextilio Rufo, cum...

Incommoda autem et commoda-ita enim estmata et dustmata appello-communia esse voluerunt

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. De ingenio eius in his disputationibus, non de moribus quaeritur. Non igitur...

Nunc haec primum fortasse audientis servire debemus

9 Ağustos 2018

9 Ağustos 2018

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Si enim ad populum me vocas, eum. Verum hoc idem saepe faciamus....

Comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir